Do karkówki dodaj jeden tani składnik. O przepis na te kotlety będzie prosił każdy
Karkówka wieprzowa ma dużo więcej tłuszczu od schabu, dlatego kotlety z niej zrobione są bardziej soczyste. To też tańsze mięso, dlatego często się po nie sięga jako alternatywę dla schabowych. Spróbujcie jednak dodać do kotletów z karkówki jeden tylko składnik, którego nie ma w tradycyjnych schabowych, a zyskacie zupełnie nowe, wyjątkowe danie na szybki i tani obiad.
Jak zrobić kotlety z karkówki?
Sekretem tych kotletów z karkówki jest musztarda. Może być łagodna, może być ostra – wszystko zależy od tego, jakie smaki preferujesz. Chodzi o to, aby posmarować rozbitą karkówkę musztardą przed panierowaniem. Dobrze jest wówczas odstawić mięso na jakiś czas, aby nabrało więcej smaku.
Potem to już nic trudnego: wystarczy postępować tak, jak przy smażeniu tradycyjnych schabowych. Przyjmuje się, że tego typu kotlety powinny się smażyć po około 7 minut z każdej strony.
Do smażenia można wykorzystać olej roślinny o neutralnym smaku (np. rzepakowy albo z pestek winogron), można też smażyć tak, jak robiły to nasze babcie, czyli na smalcu. Podczas smażenia można też wrzucić na patelnię odrobinę masła.
Przepis: Kotlety panierowane z karkówki
Pomysł na mięso do obiadu.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 790 w każdej porcji
Składniki
- 4 kotlety karkówki
- 4 łyżeczki musztardy
- sól, pieprz
- 2 jajka
- 6 łyżek mąki pszennej
- 8 łyżek bułki tartej
- tłuszcz do smażenia
Sposób przygotowania
- Szykowanie mięsaKotlety rozbij, dopraw solą, pieprzem i z obu stron posmaruj musztardą. Odstaw na ok. 30 minut.
- Smażenie kotletówRozmąć jajko, a na osobnych talerzach uszykuj mąkę i bułkę tartą. Rozgrzej tłuszcz na patelni. Kotlety manieruj kolejno w mące, jajku i bułce. Smaż na złoto z obu stron.
Jak podawać panierowane kotlety z karkówki?
Takie kotlety są idealnym dodatkiem do obiadu. Podaj je zwyczajnie: z ziemniakami (całymi, tłuczonymi, gotowanymi lub pieczonymi) oraz ulubioną surówką. Może to być kiszona kapusta, surówka z buraczków, mizeria, sałata ze śmietaną czy pomidory ze śmietaną. Pełna dowolność.
Kotlety z karkówki na drugi dzień można wykorzystać do zrobienia porządnych, sycących kanapek do pracy w dawnym stylu (kanapki ze schabowym za czasów komuny były wręcz synonimem luksusu). Oprócz kotleta wystarczy włożyć w kanapkę liść sałaty i ogórka kiszonego lub konserwowego.